Kolik stojí architekt?

23. června 2008 v 21:40 | Barb |  Domeček
Zeptala jsem se...

Cena vychází z orientačních nákladů stavby domku, která je podkladem pro cenovou kalkulaci dle Sazebníku UNIKA 2007, anebo Honorářového řádu ČKA; Příklad:
Náklady činí cca......2 mil. Kč; pásmo obtížnosti III, cena za PČ (projektová činnost) 64%, rozpětí honoráře za PČ + IČ je podle tabulky........339 tis.-383. tis Kč, PČ zahrnuje zabezpečení projektové přípravy pro územní řízení, stavební povolení, provádění stavby a výkon AD (autorský dozor). Základní cena za všechny fáze PČ tedy činí... 0,64 x 360 = 230,4 tis Kč Cenu lze po vzájemné dohodě upravit!!!!!

Co se týče našeho atelieru,

tak jsme navrhovali vždy samostatně studii a potom projekt ke stavebnímu řízení (na ohlášení nebo na stavební povolení) Cena obvyklá za studii RD je podle složitosti 30 až 50 tis.Kč Cena za projekt se skládá z ceny jednotlivých profesí (kooperantů) a vychází se podle počtu nezbytně nutných tzv. "projektů části PD"
tozn., minimum je ARS,S,ZTI,ÚT ,PBS a elektro, - může být i slaboproud a VZT. ZTI zahrnuje plynovod, vodovod a kanalizaci - plyn ale není vždy.
Dále může být vytápění na propanbutan a to je další část PD, anebo sadové úpravy či terénní úpravy. Minimum je tedy 6 projektů části PD.
Někdy se požaduje výkaz výměr, tj.pložkový rozpočet neoceněný.

Doporučuji zadat architektonickou studii a tu po odsouhlasení projednat se stavebním úřadem. Pak najít místního projektanta, který studii dopracuje a projedná (zná místní podmínky).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | Web | 24. června 2008 v 14:31 | Reagovat

Ahoj Barb :) Oni ti architekti mají jednu... ted jsem chtěl napsat nevýhodu, ale ona je to často i výhoda - mají jednu věc, která mluví proti zlevnění jejich služeb, a to povinnost řídit se tebou zmíněným honorářovým řádem, tedy pokud mají živnostenský list (ještě je možnost mít činnost jako "svobodné povolání") Ale vlastně si to tak odsouhlasili sami v komoře :) Dělají tak ze sebe bohužel pro mnohé nedostupný komfort a je to škoda, protože funkci dobrého architekta by lidi obcházet neměli. Často to právě řeší tak, jak píšeš v dalším článku - typovými katalogy :-) Není nad projekt zhotovený na míru, podle přání...ale uznávám, že inspirace se z katalogů dá nasávat taky.

P.S.: Ty jsi dělala nebo děláš v nějakém projekčním ateliéru?

2 Barb Barb | 24. června 2008 v 16:19 | Reagovat

Jirko já jsem v tenhle moment student :D Naštěstí mám ale šikovného tátu, kterej když stavěl svůj dům potkal šikovnou architektku a nějak v tomě domě spolu skončili... Takže vybírám typový dům, který mi pak "rodina" zprojektuje.

P.S.: Narážíš na zmínku o našem atelieru? Tohle byl vlastně email od jednoho architekta.

3 Jirka* Jirka* | Web | 24. června 2008 v 16:39 | Reagovat

no jó, tak to máš silně nadstandartní podmínky :-)) to se to bude stavět! Hodně štěstí... anebo trochu, to by mohlo stačit ;-)

4 elen elen | 12. února 2013 v 22:10 | Reagovat

[1]: Když jdou ceny dolů, tak i poté jejich kvalita návrhu- i architekti musí z něčeho žít- a věř mi, že naprostá většina není dnes ohodnocena jako jiní vysokoškolsky vzdělaní lidi... jinak architekt ti to navrhne nejen pro tebe ale i pro místo (oslunění je třeba důležitý, přístup kdomu atd)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama