Plány kuchyně

27. září 2008 v 16:36 | Barb |  Domeček
Naše budoucí kuchyně mi nedá spát. V původním provedení domu byla trochu nedomyšlená. Já to na první pohled neviděla, ale Ing.Arch. povídala, že díky tomu dva-a-půlmetrovýmu oknu tam prostě lze umístit buďto lednici, nebo digestoř, obojí ale ani náhodou. Tak jsem si stáhla IKEA plánovač 2008 a začala si hrát ... ... :)

V úplně původní variantě mi Ing.Arch. navrhla ostrůvek s plotnou a digestoří nad tím, ale nějak mi to nepadlo do oka. Na další variantě jsem už makala samostatně. Zachovala jsem mega okno a spotřebiče umístila na vedlejší stěnu, čímž jsem se ale dostala s vestavěnou lednicí až do prostoru obýváku. Myčka je tady pouze 40cm široká. Mezi linkou a barem jsou dveře do spíže. Pod barem nechci žádný skříňky, líbí se mi to takhle vzdušný. Pouze namísto nohy bych chtěla takovou sloupovou knihovnu, na kuchařky. :)

V další variantě jsem se snažila dostat s kuchyní pryč z obýváku. Dala jsem proto vaření do rohu. Potíž tady spočívá v tom, že rohové digestoře vyrábí málokterá značka a tak mají decentně monopolní ceny (=trojnásobky cen ostatních digestoří). Kuba se navíc vytasil s informací, že by chtěl lednici solitér a ne vestavěnou! Taky jsem tady znázornila spižírnu. Bar chybí jen aby bylo vidět na skříňky, jinak s ním samozřejmě stále počítám.

Když jsem měla tyhle dvě varianty, začali jsme chodit po návštěvách a seznámili se s nevýhodou lesklých skříňí a malé myčky. Navíc, Ikea nedávno obměnila sortiment a vydala katalog 2009. Dnes se mi ta bible moderního bydlení dostala poprvé do ruky. Zhltla sem ji jedním dechem a poté se vrátila k obrázku (str.110-111), co mi vnuknul nápad. Stáhla jsem novou verzi plánovače a původní návrh přepracovala do varianty s atypickým oknem.

Oželela jsem vysokou skříň s troubou ve výšce očí a dala na její místo lednici (opět vestavěnou, ale psst, neříkejte to Kubovi, doufám, že si toho nevšimne ;) ). Myslím, že potenciál téhle varianty spočívá v tom, že lednice je hned vedle dveří do špíže, takže veškerý suroviny posbírám při jedné cestě a tolik se nenaběhám. Vlevo od lednice jsou dvoje 80cm široký šuplíky s dřezem, pak vestavěná 60cm široká myčka, rohová skříňka s drátěným otočným programem, trouba a ještě jedny úzký šuplíky (na příbory). Okno má 240x60cm, takže propouští stále dost západního světla a zároveň umožňuje umístění skříněk na sklenice, hrnky a talíře nad sebou. A hlavně! si můžu na zbylou stěnu dát úplně normální digestoř!!! Líbí se mi i tahle tmavá barva wenge, ketrá v kombinaci s bílou nebo jakousi vanilkovou vypadá prudce luxusně. Na zdi mezi plotnou a digestoří plánuju perleťovou mozaiku a samozřejmě nezapomínám na bar, který zkusím pořídit ve stejné barvě jako pracovní desku. ... Tady ještě jeden pohled na dnešní dílo:

Já se tak těšíííím. Líbí se mi strašně!!! A Vám?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 27. září 2008 v 21:06 | Reagovat

Souhlasím, ta poslední varianta vypadá pěkně. Okno tímhle stylem udělá víc užitku, než klasické (když to skousne pohledově stavební úřad), jen pozor na vodovodní baterii - musí být sklopná - tedy "vyndavací", třeba sprška s hadicí v pracovní desce - kvůli otevírání okna. Nebo by šel dřez prohodit s myčkou a baterie by se umístila vlevo od okna, navíc by vznikl větší pracovní prostor na úpravu jídla (v blízkosti lednice). Odborníci by ještě možná řekli, že je lednice daleko od varného centra, ale osobně si myslím, že při vaření jde do ní člověk minimálně, hlavní část práce se odehrává na místě přípravy před vařením. Digestoř je navíc v místě, kde můžete využít odtah do komína (tedy jestli zůstal ten původní půdorys, co jsi sem dávala a jestli chcete ta krbová kamna:)

2 Barb Barb | 28. září 2008 v 8:02 | Reagovat

Jirko* dík za postřehy :) Prográmek mě na tu baterii před oknem upozorňoval též, ale já myslím, že tohle okno se bude otvírat max na ventilačku, jestli vůbec.

A mám dotaz. Viděl jsi někdy odborníka opravdicky vařit? Já měla totiž pocit, že to chodí následovně: Ze spíže nebo lednice si na jednom konci kuchyně suroviny vyndám, nějak je rozbalím a naházím do dřezu k opláchnutí. Pak se mezi dřezem a plotnou (troubou) krájí, obaluje, připravuje do varných nádob a pečících forem (např. bábovka). A na druhém konci kuchyně se právě peče, nebo na plotně míchá a max. kořením dochucuje. Ing.Arch. mi to potvrdila a v IKEA katalogu se dokonce mluví o "zlatém trojůhelníku". ..jasný, občas potřebuješ skořit pro dodatečné vejce, mouku, smetanu atd., ale od čeho mám doma muže (který u vaření rád asistuje)? Později jeho funkci "skoč pro ..." zastanou potomci. ;)

Teď mě napadlo, že bych někde měla sehnat nákres kuchyně Jamieho Olivera :-D

3 sestřenka Jája sestřenka Jája | 28. září 2008 v 10:10 | Reagovat

Ahojka.. Kuchyň se  mi moooc líbí, ale nějak mě při pohledu na to okno hned za dřezem stále napadá,jak moc bude při užívání kuchyně potřebovat (to okno =o)  )často mýt. Když to srovnám s praxí teď z anglie... tak se mylo, podobné okno, až nezdravě moc..

4 Barb Barb | 28. září 2008 v 11:33 | Reagovat

To je zajímavá připomínka, dík! No ale, měla jsi v té Anglii i myčku? Já se totiž v tom dřezu moc ráchat nehodlám, fakt ho plánuju na oplachování zeleniny a odmáčení pekáčů. Drbat nic nebudu, pač by se mi rozpadly ruce. Kdo mě zná, ví o čem mluvím, kdo neví -> reakce mé kůže na některé saponáty je případ pro Dr. House :o)

5 Jirka* Jirka* | 28. září 2008 v 13:08 | Reagovat

ano, přesně tak si to taky představuju - při vaření už do lednice chodím jen vyjímečně... ta baterie nevadí jen při otevírání, takovéhle okno půjde opravdu jen na ventilačku, ale každé se musí někdy umýt, a to je potřeba vyklopit co nejvíc do vodorovna (anebo obíhat dům zvenčí:)

Shodou okolností připravuju k sobě domů taky novou kuchyň (už dva roky vařím v koupelně:) a mám hrozný problém s malým prostorem a mimo jiné mě zaujala jedna novinka s odpadním košem.... teď to nikde nemůžu rychle najít hernajs.... jde o zasunutý koš pod pracovní desku, ve které jsou kruhové otvory se zátkou a těsněním. Samotný koš má také své těsnění kvůli pachům. Při opracování zeleniny, nebo prostě jen při uklízení pracovní desky se prostě odšpuntuje víčko a všechno se to nahrne do otvoru v pracovní desce. Počet otvorů může být upravený v závislosti na třídění odpadů s následnou návazností na počet košů v lince.

6 Jája Jája | E-mail | Web | 29. září 2008 v 6:31 | Reagovat

Ten konečný návrh je jednoznačně nejlepší, líbí se mi, jak je ze všech těch pokusu vidět jak jsi to rozvíjela až tam kde to je těď! Možná se mi jen zdá varná deska celkem daleko od odřezu, ale to bude spíš tím, že já ji mám hned vedle něj. Člověk si stejně nakonec udělá svůj systém v kuchtění :)

Okono se holt občas trošku "přejede", já jsem si taky musela zvyknout umýt po každým vaření nerezovej sporák :)

7 sestřenka Jája sestřenka Jája | 29. září 2008 v 13:16 | Reagovat

Jo jo znám tvé ruce a saponáty... Myčku sme měli, ale i tak se dost "nadělalo" vidím to jako jedinou menší nevýhodu..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama