Retro od protinožců před 1,5rokem

17. prosince 2008 v 12:45 | Barb |  Mimochodem
Upozorňuju, že tohle čtení je napínavá, sprostá a 100% pravdivá historka s neveselým konstatováním na konci, mailem psaná do vzdálené domoviny, aby učinila osvětu, jak že to v těch rozvinutých zemích chodí. Je to pekelně dlouhý, možná na půl hodiny? Nevím, neměřila jsem to ;) Každopádně dneska nechápu, jak jsem něco tak dlouhýho byla schopná napsat a vzpomínka k popukání to dodnes není. A asi nikdy nebude.


Ahoj všem,
poslední měsíc se dějí velké změny a poslední 2 týdny je to vůbec nejveselejší. A tak se chci podělit.

Před měsícem jsem "vyhrála" konkurz a dostala práci v kavárně. 27,5hod týdně nezní vůbec špatně. Práce je načerno, ale daně platím... Ale co, pořád to vychází $11,5/hod čistého, plus mám ještě druhou práci v restauraci, která nám s Jakubem zaplatí veškerej nájem s elektrikou, takže to začlo vypadat růžově. To z toho titulu, že během mého předešlého pobytu na NZ jsem nabyla informaci, že daňový úřad a imigrační nesdílejí informace. Takže by mě snad nemuseli vyhostit za to, že tu dělám načerno. A daně stejně platím!!!!

V tu ránu mou růžovou euforii zabil spolubydlící Pepa. "Odjíždím cestovat! A už se sem nevrátím.." Dobře. Budeme teď muset vyřešit bydlení. Vašek s Lucií jsou někde na cestách a do Aucklandu se hodlají vrátit asi tak za 2 měsíce, ale nevědí to jistě a hlavně nejsou schopný říct, jestli jenom na přespání a pak šup na letiště, nebo na nějakou dobu. S Kubou sme si rychle spočítali, že kdybychom chtěli v tomhle bytě zůstat sami 2, nikdy bychom nic neušetřili na cestování. Současný byt stojí $270 za týden, přičemž Pepa se s námi doteď dělil! Začli sme teda hledat byt jiný.
Prohlídli sme 2 osobně a asi 100 na internetu (všecho se pohybovalo kolem $240). Sháněli sme jestli by nás někdo nechtěl jako spolubydlící, jenže nic nebylo v centru... Začala sem panikařit a mít z toho deprese. "Veškerý peníze utratíme za novej bond!!!" (třítýdenní nájem, vratný na konci pobytu, pokud nic nezničíme) Brečela sem, byla sem protivná tak, až si Kuba přestával vědět rady a začínala to tady být prima Italská domácnost. Řešení sme vymysleli naštěstí záhy. Začíná podzimní smestr na univerzitě a koleje jsou mrňavý, učitě sem teď najíždí stovky mezinárodních studentů, co shání pokojíček.. Dali sme na internet inzerát, že sháníme spolubydlící. Dali sme ho tam v dobotu večer. V neděli už klepala na dvěře nějaká Asiatka s kamarádkou, další volali a emajlovali s aháněli nás na Skypu a všude možně. V pondělí přišli na prohlídku další 2, v úterý další 2 a ve středu 3, přičemž 2 se tady potkaly... Jakmile odešli stačil jeden pohled beze slov a slouhlasili sme, že už by to stačilo a že jdeme inzerát okamžite sundat z internetu. Od sobotní 23.00 hod do středeční 16.00hod na něm bylo asi 700 zobrazení. Přišla asiatka, bulharko-němka, angličanka, němka, Indka z NZ, další němka, australanka a maorka. Rozhodli sme se pro Australanku, protože z těch všech více sympatických má navíc tu výhodu, že nám domu přinese "pořádnou" angličtinu zadarmo. A oznámili sme holkám, že nájem bude 135, takže pro nás s Kubou padne na 135 plus elektrika. "Supeeeer! Už jen aby ten Pepa brzy odjel a Australanka Kate o nás ještě stále měla zájem." Kuba po mě střílí pohledem ať takový věci vůbec neřikám nahlas, když už to zase začíná vypadat růžově.

Přišel čtvrtek 1.3.2007
NZ Imigrační servis právě uvolnil 1000 working holiday víz pro ČR. Tj. takové vízum, které dovoluje lidem z ČR mezi 18 a 30 lety pracovat na NZ až 30hod týdně a částěčně si tak poplatit svoje výdaje spojené s tímto cestováním. No hurá. Na ten den jsme čakali od příletu, kdy jsme zjistili, že pro loňský rok už těch 1000 víz bylo udělěno a systém se zaklapl tak, že ani informace nepodává. Kuba ráno vyplnil formulář online a okamžitě ho odeslal. Přišla faktura na 120 dolarů. Mrzutej obličej, protože prodloužení visitor permitu stálo jen 80, ale co... Když dík tomu seženeme líp placenou (protože nebude načerno) práci, tak klidně. Kuba zaplatil kartou po internetu. Zachvíli mu přišel emajl, že jeho žádost a platba byla přijata, ale že ještě musí dodat rentgen plic.... Kuba začal jednat a shánět info z ČR.
Byla sem v pátek ráno už v práci, když mi přišla sms od Jakuba, že šeské cestovní pojištění pořízení tohohle rentgenu (80dolarů) neproplatí. Začalo to ve mně bublat zlostí. NZ Imigrační přece všude rozděluje ostatní země do skupin s nízkým nebo s vysokým výskytem TBC a podle toho se pak postupuje při řešení víz. A ČR řadí do těch s nízkým výskytem, takže na co chtějí ten rentgen??? Když sem dorazila z práce, vyrazili sme na imigrační osobně. Pani z nás byla dost vyděšená, protože sme po ní stříleli jeden dotaz za druhým, nicméně nám odpověděla, že od listopadu 2005 musí všichni, co žádají o vízum na víc neř rok doložit tenhle rentgen. Že my odletíme dřív než náž pobyt tady bude čítat 12 měsíců nikoho nezajímá, protože to vízum je multiple, tudíž se na něj vlastně můžeme do nějakého března 2008 na NZ vrátit..
OK, polevila sem, jdem k doktorum, zeptat se jestli ti to udělaj hned. 80 dolarů zas neni tak strašný, když ti to vízum sežene pořádnou práci, máš to za den doma zpátky... ok, odpověděl Kuba a šli sme.
Na recepci jedné polikliniky ve měste seděly tři veselé holky. Když sme vysvětlili co chceme, řekly že si tim teda nejsou vůbec jistý, ale že bychom měli k tomu rentgenu dodat i medical certificate. Protože ten formulář co držíme v ruce, co sme si vzali na imigračnim je společnej na rentgen a medical certificate.
"Na co je medical certificate?"
"To chce imigrační od všech, co tady jsou na 365dní a víc.. i když odjedete dřív, ale chcete takový vízum. Obsahuje to rentgen plic, celkový vyšetření očí a kostí a všeho možnýho, včetně odebrání šesti ampulí krve na různý rozbory." nepřestávaly se široce usmívat!!!
"Aha a kolik to stojí?"
"290 dolarů"
padly nám s kubou čelisti až ke kolenum
"..jestli chcete, oběhejte si ostatní polikliniky v okolí, ale my sme nejlevnější."
nastalo trapné ticho, až zachvíli sme vykoktali, že teda chceme tel.číslo abychom si později mohli domluvit termín (vyšetření trvá asi hodinu), ale že nejdřív jdeme zjistit, jestli tohle všechno imigrační fakt chce.

Přišli sme domu a v tom Kubově emajlu bylo, že chtějí medical and rentgen certifikáty. Začínala sem být zase vzteklá. Naco teda rozdělujou země do skupin s nízkým a vysokým výskytem TBC, když to pak stejně nemá žádnej význam??? Proč nám to ta bába na imigračnim neřekla rovnou a bavila se stále pouze o rentgenu? No nic, imigrační je od našeho baráku relativně daleko a navíc do kopce, rozhodli sme se volat na imigrační telefonní servis.
Internet nám doma už měsíc dělá brajgl!!! Kolísá rychlost připojení a zovna vždycky když chce člověk něco vyřídit, jakoby nešel vůbec. Ze Skypu teda nebylo vůbec rozumnět. Pevnou doma nemáme. Ze zoufalství sem už čapla svůj mobil a vytočila to.
Minuta než sem se prodrala automatem do pořadníku, další 2 minuty, než mi to někdo zvednul. "Hello, tady Jim, jak vám můžu pomoct?"
"Nazdar, tady Bára z Česka, chci se jen zeptat, když sem požádalo o Working Holiday vízum, jestli stačí rentgen, nebo musím doložit i medical certificate?"
"Kdy jsi požádala?"
"Včera, prvního."
"A odkud voláš?"
"Z Aucklandu"
"Hmm, a žádáš teda o Československý working holiday jo?"
"No dejme tomu"
"Tak to nejde."
Hrklo to ve mě, platim už asi 5 minut volání z mobilu na pevnou abych se dověděla, že to co včera Jakub bez problémů udělal nejde???? "Co přesně nejde?"
"No jak jsi žádala?"
"Online, po internetu"
"Tak to nejde."
Začínal mě (pardón) srát! Zvýšila sem hlas. "Jakej je rozdíl v žádání o vízum na NZ když sem už na NZ nebo kdekoliv jinde na světě, když žádám po internetu?"
"No to prostě nejde. O Československý working holiday můžete žádat, byť online, pouze z Československa."
Došla mi trpělivost, zařvala sem na něj. "Žádný Československo neexistuje! Ta země se před 15ti lety rozpadla!!!"
Neztrácel svůj klídeček "OK, jakej máš teda pas?"
"z Český Republiky"
"OK, o tohle vízum můžeš žádat pouze z český republiky."
"Ne, nemusim, byla sem v Aucklandu na imigračnim osobně a tam mi pani potvrdila, že můžu žádat online i když už sem tady na NZ."
" A víš jméno té pani?"
"Ne nevim."
"Tohle prostě nejde. Už si to zaplatila?"
"Jo, kartou, taky na internetu. A ty peníze už sou odečtený z mýho účtu!!!!"
tak v tomhle bodě mu asi došlo, že je něco v nepořádku, protože najednou změnil tón, citelně znejistěl a povídá "ale to by nemělo.... moment, já si jen něco ověřim, vydřž" a pustil mi muziku

Zachvíli se ozval zpátky a řekl, že ty peníze mi teda budou refundovaný. Už sem se chtěla zeptat jak to teda uděláme, jestli nějakou složenkou (to bych musela vědět ja se řekne složenka!!!) nebo jak, když mi skočil do řeči a chce ať mu dám číslo té žádosti. To mě trochu dostal, protože já sem přece nikdy nežádala..
"No, nemam ho teď u sebe, ale můj boyfried taky žádal a to tu teď máme."
"Ok, dej mi ho teda k telefonu"
předala sem telefon, Jakub se s nim pozdravil, všechno si zrekapitulovali a došli k tomu, že teda pán našel Jakubovu žádost na webu a začli řešit jakym způsobem nám pán vrátí 120 dolarů, když Kuba najednou zkřivil obličej a položil telefon na stůl. -pí pí pí- "Došel ti kredit!!!!! Doháje"

Rychle sme vyrazili ven, u nás v baráku v minimarketu "u Inda" sme koupili telefonní kartu a šli do budky. Jedna nefungovala vůbec, další nešel displej, před další sme čekali asi 10 minut, než sme se rozholi, že ten pán uvnitř tam bude asi dýl a že jdem ještě jinám. Znova sme volali na imigrační, Zvedla to nějaká slečna. Začala sem od začátku, že chci vědět, jestli musím předložit rentgen, nebo rentgen a ještě ten certifikát. Chtěla číslo mojí žádosti, tak sem to rovnou odevzdala Kubovi a ten se s ní dohodnul, že to teda potřebuje oboje, že lidi z ČR můžou žádat online a to odkudkoliv na světě. Což teda bylo na jednu stranu potěšující, že aspoň někdo něco ví, na druhou stranu naprd, protože vyhlídka na utracení 290dolarů za to jak Kuba omdlévá u doktora při nabíráni krve... nic moc. Nicméně ta budka byla prakticky jen přes ulici od tech vysmátejch recepčních u na poliklinice, tak sme tam rovnou zašli a Kuba si domluvil termín na pondělí 2:30pm. Šli sme domu.

Po cestě se nám ale začaly všechny věci rozbíhat po hlavě, a začli o tom uvažovat. Má za to těch v totálu 410dolarů (6150,- Kč) cenu? Když to žádnou pořádnou práci nezaručuje? Pojišťovna ani část z toho neproplatí? a my tady hlavně většinu toho roku nebudeme? Chceme přeci v září do školy... Sme tady už 4 měsíce a pracujeme bez problémů načerno, proč by to tak nešlo jestě další 4 mesíce? duben, květen, červen, červenec. Březen nepočítáme, protože to by sme stejně čekali na vyřízení toho víza... a pak ještě nějakou tu dobu, než by si Kuba tu práci našel.
Původně sme taky uvažovali, že o to vízum zažádáme oba, při té myšlence dneska, mi už zase vře krev.
Celou kauzu sme uzavřeli s tim, že sme prostě hrdý a takový zdravotní informace o sobě nikomu podávat nechceme. Původně se Kuba rozčiloval jenom když chtěli výpisy z účtu, že na to nemaj právo.. A protože všichni ty čínani hnědý (řikáme už tak všem asiatum ať jsou odkudkoliv) hrdý nejsou a klidně řeknou jak dlouhej chlup maj na přirození, vízum dostávaj a všichni tu vesele žijou a ploděj další hnědý... O working holiday víza prostě žádat nebudeme.

Takže po tom všem sme se dostali do bodu, kdy sme děsný anarchisti budeme dělat na černo, nehodláme se přizpůsobit místnímu způsobu života a ještě to z nás vyvolalo rasistický pocity. Veškerá růžovost je ta tam.
Dneska je sobota. Jakub vstával v 7 a odešel do práce. Je 4.45 a já se za 15min musím začít chystat do své práce a Jakub ještě neni doma. Sobota k pohledání! Během dopoledne mi od Kuby přišla sms:
"Nako Me To Tady Prestava Bavit Na Nz"
a já na to nemam lepší odpověď než: "Mě už to tady nebaví dávno" Pracujeme tak, že se míjíme, nic z toho neušetříme a výlet si nikdy stejně neuděláme. takže buďto to tady ještě vydžíme podle plánu na černo a přivezeme si domu nějaký našetřený peníze a budem pak za ně cestovat po Evropě, nebo si něco koupíme. Nebo nás najdou a deportujou. Každopádně pojedeme domu. A už se na to těšíme.

Otázkou zůstává KDY?

Bára
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama